KÚPNO-PREDAJNÁ ZMLUVA
O kúpno-predajných zmluvách
Kupujeme psa? V tom prípade zvažujme aj prípadnú potrebu zmluvy. Čo by sme mali vedieť, o tom v krátkosti v nasledujúcich riadkoch.
Napísať či povedať?
Nie je našou povinnosťou uzatvárať zmluvu. Podľa právnych noriem písomná forma zmluvy sa pri predaji psov nevyžaduje. Ústna dohoda má rovnakú silu ako písomná, ale ruku na srdce, čo je povedané, je len povedané, písomný dôkaz o tom neexistuje a preto sa časom časť ústnej dohody môže zabudnúť, prípadne rovno poprieť.
Preto z dôvodu ochrany predávajúceho rovnako ako aj kupujúceho je písomnú formu dohody možné len doporučiť. Toto zaváži hlavne pri prípaných súdnych sporoch, kde jasne formulované myšlienky pomôžu spor riešiť. Pri ústnej dohode naopak často dochádza k situácii, kde tvrdenie je postavené proti inému tvrdeniu.
Čo by mala písomná zmluva obsahovať?
- okrem iného hlavne predmet zmluvy a dohodnutú kúpnu cenu.
- popis nedostatkov, o ktorých predávajúci vie.
- iné dôležité okolnosti.
Kšeftári
Bohužiaľ sa v posledných rokoch rozmohol obchod so šteňatami. Často je vidieť inzeráty typu: Výkup šteniat. O tom, kde tieto šteňatá skončia sa však ich chovateľ nikdy nedozvie. Uspokojí sa len s tvrdením kupujúceho, ktorý oznámi, že šteniatka už očakávajú seriózne zahraničné rodiny. Nutné je však dodať, že seriózne zahraničné rodiny majú dostatok šteniat aj na vlastnom trhu a v prípade potreby majú možnosť navštíviť aj miestny útulok. Pofidérne fotky vyjadrujúce ideálnu pohodičku so psom v kruhu rodiny sú len na zaádzanie predajcov a na upokojenie ich podvedomia. Väčšina šteniat totiž končí v drobnochovateľských predajniach v sterilných sklených vitrínach na roštovom podklade, kde nemajú každodenný ľudský kontakt, stávajú sa s nich asociáli. Ak nemajú to štastie, že si ich niekto osvojí v ranej mladosti a vyrastú zo šteňacej veľkosti, stávajú sa menej atraktívnymi až nepredajnými a ich osud začne byť povážlivý, často ukončený.
Vysoké prcento šteniat ani šancu na osvojenie nedostane. Putujú totiž rovno do laboratórií a to po desiatkach a stovkách.
Preto je namieste, zo strany chovateľa preklepnúť si kupujúceho, hlavne ak má záujem o vyšší počet šteniat. A do zmluvy zakomponovať odsek, týkajúci sa povinnosti kupujúceho, v prípade nemožnosti ďalšieho držania psa a s tým spojeného nasledujúceho predaja alebo darovania, ponúknuť toto zviera v prvom rade predávajúcemu chovateľovi. Bohužiaľ, v praxi je to malá ochrana, pretože ak sa raz niekto rozhodne odpredať šteniatka do laboratória, nezabráni mu v tom ani zmluva.
Čo by mala zmluva ešte obsahovať?
- presné údaje o predávajúcom a kupujúcom na základe napr. Občianskeho preukazu, kontakt telefonický či emailový
- popis zvieraťa, v akom stave je predávané (aj jeho chovateľovi známe chyby a nedostatky)
- čo chovateľ priložil k zvieraťu – očkovací preukaz (s udaním očkovaní), pet pas, lysetky, prípadné drobnochovateľské potreby
- informácie o zložení stravy a veterinárnej starostlivosti (je dobré tieto informácie opäť spracovať písomne a priložiť k zmluve ako jej neoddeliteľnú časť), o chovateľskom klube, poradcoch chovu, atď.
- uviesť, kedy bude vystavený preukaz pôvodu a do akej doby doručený
- prípade zakúpenia šteňaťa na splátky uviesť termíny splátok
- uviesť koľko originálov obsahuje zmluva
- podmienky a možnosti odstúpenia od zmluvy
- podpisy oboch zainteresovaných strán
Veľa štastia a krásneho života so štvornohým kamarátom. Apropó, ktorého nikdy žiadna zmluva nebude zaujímať. Len my.
Spracovala DT